Posiedzenie Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty

29 stycznia 2020r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się posiedzenie reaktywowanego Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, korporacji  samorządowych oraz  kierownictwo  MEN - Dariusz Piontkowski ,  Marzena  Machałek,  Maciej Kopeć.
ZZ „Rada Poradnictwa” reprezentowała Ewa Tatarczak.


Głównym tematem  posiedzenia  były przepisy dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.


Przypominamy, że zmiany w Karcie Nauczyciela  z 2019r. zostały wprowadzone w ramach  projektu poselskiego  ( nie były konsultowane społecznie ).


MEN  przedstawiło prezentację dotyczącą  omawianego tematu, w tym  dane dotyczące liczby zgłoszeń kierowanych do rzeczników dyscyplinarnych w 2018 i 2019 roku.
Prezentacja MEN – do pobrania


Zwracamy uwagę, że na slajdzie nr 12 znajduje się  próba  zdefiniowania  pojęcia  „czynów naruszających prawa i dobro dziecka”.


Przewodnicząca  Ewa Tatarczak  zwróciła uwagę, że kilka obowiązujących przepisów  pozbawionych jest  treści normatywnej. Oprócz „dobra dziecka”  dotyczy to m.in. „godności zawodu nauczyciela” ( nie ma ogólnego dokumentu, który może być nazwany kodeksem  etyki nauczyciela ) czy też „ rozwoju osobowego” nauczyciela. Poza tym podniosła problem kary dyscyplinarnej  jaką jest wydalenia z zawodu, w kontekście faktu, że z obowiązujących przepisów nie wynika jednoznacznie,  w którym momencie nauczyciel jest przyjęty do zawodu (  uzyskuje prawo wykonywania zawodu ), a co za tym idzie - kto może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej.


Dyskutowano także nad propozycjami zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, które wpłynęły do MEN  ( najczęściej od rzeczników dyscyplinarnych )


Uczestnicy spotkania zgodzili się, że propozycja wykreślenia z Karty Nauczyciela rozdziału X ( odpowiedzialność dyscyplinarna )  nie powinna być brana pod uwagę, ponieważ  spowodowało by to sytuację, że  o zwolnieniu nauczyciela  decydował by jednoosobowo dyrektor;  nauczyciel od razu stracił by pracę z art. 52 Kodeksu pracy. Przypominamy, że informacja o zwolnieniu dyscyplinarnym pozostaje na zawsze  w świadectwie pracy.


Członkowie Zespołu opowiedzieli się za koniecznością modyfikacji obecnych rozwiązań.


 Rozmowy  dotyczące postępowania dyscyplinarnego  będą kontynuowane na kolejnym posiedzeniu Zespołu, zaplanowanym na drugą połowę lutego.