Szczepienia przeciwko COVID-19

Zarząd Krajowy ZZ „Rada Poradnictwa” rekomenduje  pracownikom  poradni psychologiczno – pedagogicznych  szczepienie  się przeciwko COVID – 19.


Nauczyciele ( w tym  zatrudnieni w poradniach psychologiczno – pedagogicznych ) znajdują się w  I grupie osób objętych programem szczepień.


Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.


Producenci szczepionki wskazują, że:
•    Przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepień
•    Nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego ( obniżającego odporność organizmu ), z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów.
•    Nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ  także w tej grupie pacjentów nie prowadzono badań klinicznych.


Zgodnie z zapowiedzią rządu na szczepienie  będzie można rejestrować się od 15 stycznia 2021r.


Proces szczepienia  będzie bazował  na  „ e-skierowaniu”, ważnym  60 dni od dnia wystawienia.


Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na:  pacjent.gov.pl  ), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.


O kolejności  zaszczepienia będzie decydował PESEL – osoby najstarsze będą szczepione w pierwszej kolejności.


Wg szacunków rządowych w I grupie znajduje się ok. 10 mln osób.


Szczepienia osób z I grupy mają rozpocząć się w ostatnim tygodniu stycznia.


Do końca pierwszego kwartału 2021r. do Polski ma trafić około 5 mln 880 tys. dawek szczepień , co oznacza, że można nimi będzie zaszczepić  ok. 2,94 mln osób.   W związku z tym, na dzień dzisiejszy, nie wiadomo ( niestety ! ) kiedy osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły z programu szczepień  skorzystać .