Sejmowa komisja ENiM o programie „Willa plus”

sejm logo

Na wniosek posłów opozycji  ( KO i Lewicy )  9 marca 2023r. odbyło się posiedzenie sejmowej komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Tematem  spotkania miało być „Przedstawienie przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka informacji na temat realizacji i organizacji programu inwestycyjnego pod nazwą „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. W posiedzeniu komisji nie uczestniczył nikt z kierownictwa ministerstwa, w związku z tym informacja nie została przedstawiona. Posłom przekazano jedynie pisemny komunikat oparty na dotychczas ujawnionych informacjach.


Przypominamy, że w ramach w/w  programu minister edukacji rozdysponował 40 milionów  złotych m.in. na zakup nieruchomości. Beneficjentami programu zostało 45 podmiotów. W przypadku  29 z nich, pomimo negatywnej  opinii ekspertów powołanych przez ministra, środki publiczne zostały przekazane.
W ramach dyskusji posłowie PiS bronili programu poprzez nie merytoryczny atak na posłów opozycji. Usłyszeliśmy m.in. o „farmazonach”, „lepkich łapkach”, o VAT,  demolowaniu miast przez manifestacje kobiet, o traumie Polaków po rządach PO,  ale w zasadzie nic na temat główny posiedzenia komisji i problemów polskiej oświaty.


Na trwającej 1,5 godziny komisji głosu nie zdążyła zabrać strona społeczna.
W komisji uczestniczyła przewodnicząca Związku Ewa Tatarczak.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji z obrad komisji:
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp#3FAA199AEE159BE7C1258966003FB803