W międzynarodowym dniu psychologa o projekcie ustawy o zawodzie psychologa

 

 

 

 

 

Z okazji święta wszystkim psychologom składamy najserdeczniejsze życzenia:
Życzymy, abyście zawsze mieli  w sobie tę wyjątkową zdolność
do wczuwania się w uczucia innych.
Dzięki Wam świat staje się bardziej zrozumiały.

 


21.02.2025r. w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.


Oprócz naszego Związku w konsultacjach nie uczestniczyły inne oświatowe związki zawodowe. Dyskusja została zdominowana przez tematy:

 

  • psycholog jako zawód medyczny
  • uprawnienia do wykonywania zawodu psychoterapeuty

w związku z reprezentacją strony społecznej w konsultacjach .


Nasz głos w dyskusji dotyczył nauczycieli psychologów. Zwróciliśmy m.in. uwagę, że nauczyciel psycholog, który jest także psychoterapeutą, będzie podlegał aż trzem pragmatykom zawodowym.  
W związku z przesłanymi przez nas  wcześniej uwagami do projektu ustawy otrzymaliśmy następujące wyjaśnienia ( numeracja artykułów zgodna z pierwszą wersją projektu ustawy ):

Ad.art.16
Koszty współpracy z opiekunem będzie ponosił samorząd zawodowy. Psycholog, którego dotyczy obowiązek współpracy z opiekunem, będzie uprawniony do zaproponowania potencjalnego opiekuna – np. może to być osoba pracująca w tej samej placówce oświatowej, a co za tym idzie możliwe będzie równoległe (w tym samym czasie) realizowanie współpracy  z opiekunem i przygotowania  zawodowego.


Ad. art. 26 i 27
Psychologowie będący nauczycielami będą podlegali pod reżim ustawy Karta Nauczyciela oraz ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów. W rezultacie psycholog wpisany do Rejestru Psychologów wykonujący zawód nauczyciela-psychologa będzie wykonywał zawód w ramach dwóch pragmatyk zawodowych.  Jednak należy mieć na uwadze, iż nadzór pedagogiczny nie może obejmować świadczonych przez nauczyciela psychologa świadczeń psychologicznych i dokumentacji psychologicznej.

 
Dotychczasowemu art. 27 ust. 2 (obecnie art. 28 ust. 3) nadano brzmienie:  
„Jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, odbiorca świadczeń psychologicznych ma prawo do dostępu do dokumentacji psychologicznej dotyczącej udzielonych mu świadczeń psychologicznych, z wyłączeniem arkuszy testów psychologicznych oraz notatek roboczych psychologa o znaczeniu krótkotrwałym.”


 Dotychczasowy art. 27 ust. 7 (obecnie art. 28 ust. 13) uzyskał brzmienie: 

„Jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej, dokumentacja psychologiczna przeznaczona do zniszczenia może być wydana odbiorcy świadczeń psychologicznych, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie upoważnionej pisemnie przez odbiorcę świadczeń psychologicznych, z wyłączeniem arkuszy testów psychologicznych oraz notatek roboczych psychologa o znaczeniu krótkotrwałym. Z czynności tej  sporządza się protokół.”


Ad. Art. 64 ust. 4
Nauczyciel psycholog będzie wykonywał  dwa odrębne zawody – nauczyciela i psychologa. Odpowiedzialność  dyscyplinarna może w niektórych przypadkach się pokrywać, ale nie musi. Podobne sytuacje występują np. w przypadku radców prawnych, którzy są jednocześnie urzędnikami służby  cywilnej.


Rozwiązania ustawowe zostały poddane  konsultacji z Ministrem Edukacji.

Aktualnie projekt ustawy znajduje się w Komitecie Stałym Rady Ministrów.


Popieramy projekt ustawy w kształcie, który został przesłany do KSRM.