W RDS o reformie oświaty

 

 3 listopada 2016r. odbyło się posiedzenie Zespołu Problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych,  poświęcone projektom ustaw: Prawo oświatowe, Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.

 W spotkaniu, w ramach reprezentacji Forum Związków Zawodowych,  uczestniczyła m.in. przewodnicząca ZZRP Ewa Tatarczak.

Strona rządowa Zespołu reprezentowana była przez Pana Macieja Kopcia – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz kierownictwo pięciu departamentów MEN.

 Wynikiem spotkania było przyjęcie wspólnego stanowiska strony pracowników ( Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność",  Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych) i strony pracodawców (Business Centre Club,  Konfederacji Lewiatan, Pracodawców  Rzeczpospolitej Polskiej,  Związku Rzemiosła Polskiego ) w sprawie omówionych projektów ustaw.

 Treść stanowiska:

STANOWISKO

strony pracowników i strony pracodawców

Zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego

z dnia 3 listopada 2016 r.

w sprawie projektu ustawy – Prawo oświatowe oraz projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe

 

Strona pracowników i strona pracodawców Zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego, przedstawiają następujące wspólne stanowisko w sprawie projektu ustawy – Prawo oświatowe oraz projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe:

 

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany w systemie oświaty wskazują na wolę jego reformowania. To dobrze, bo szkoła musi stale dostosowywać się do zmieniających się trendów i zapotrzebowania rynku pracy. Niemniej jednak wprowadzanie tak dużych zmian w tempie zaproponowanym przez stronę rządową stwarza uzasadnione zagrożenie, że zostaną one wprowadzone bez należytego przygotowania. Zastrzeżenie budzi też niedoszacowanie skutków finansowych reformy.

 

W związku z powyższym postulujemy wstrzymanie reformy strukturalnej i kontynuowanie prac nad podniesieniem jakości polskiej oświaty, w tym, w szczególnościszkolnictwa zawodowego.

 

 Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że Zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie powołania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty nadal nie jest podpisane. Przedstawiciele MEN nie byli w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie - Czym ta zwłoka jest podyktowana?